Առցանց վարկեր Հայաստանում. ո՞ր բանկերից է հնարավոր վարկ ստանալ առանց բանկ այցելելու
Ժամանակակից տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս ստանալ արագ վարկեր՝ առանց տանից դուրս գալու: Առցանց վարկերը, անձնագրով վարկերը, արագ վարկերը հաճախ ընկալվում են որպես հարմարավետության հոմանիշներ: Իրականությունն այն է, որ Հայաստանում բանկերը վարկեր չեն տրամադրում առանց անձի նույնականացման՝ պարզապես կայքում հայտ ներկայացնելուց հետո:
Բոլոր «առցանց վարկ» կոչվող առաջարկները հաճախ չեն համապատասխանում օգտատերերի սպասումներին: Նախ եկեք պարզենք, թե ինչն է իրական առցանց վարկը, և ինչը՝ ոչ:
Այսօր բազմաթիվ բանկեր և ֆինանսական կազմակերպություններ առաջարկում են «առցանց» վարկեր, ինչը միշտ չէ, որ ենթադրում է ամբողջովին հեռավար գործընթաց:
Իրական առցանց վարկը տրամադրելու գործընթացն իրականացվում է ամբողջությամբ հեռահար՝ առանց բանկ այցելելու (սկսած հայտը ներկայացնելուց մինչև գումարի փոխանցումը): Հաճախորդը լրացնում է հայտը բանկի կայքում կամ բջջային հավելվածում, անցնում է ստուգում, և, եթե վարկը հաստատվում է, ապա պայմանագիրը ստորագրվում է առցանց, իսկ գումարը փոխանցվում է բանկային քարտին կամ հաշվին:
Եթե որևէ փուլում պահանջվում է անձամբ այցելել բանկ կամ մասնաճյուղ՝ պայմանագիր ստորագրելու կամ գումար ստանալու համար, ապա այդ վարկը չի համարվում ամբողջությամբ առցանց: Եթե բանկն ուղարկում է աշխատակցին ձեր տուն՝ պայմանագիր ստորագրելու, վարկը կարող է համարվել առցանց, քանի որ հաճախորդը չի այցելում բանկի մասնաճյուղ:
Հայաստանում հնարավոր է՞ ստանալ առցանց վարկ առանց բանկ այցելելու
Կարևոր է նշել, որ Հայաստանի բանկերը չեն տրամադրում վարկեր պարզապես կայքում հայտ լրացնելուց հետո՝ առանց լրացուցիչ ստուգման: Հատկապես նոր հաճախորդները չեն կարող ստանալ վարկ առանց մասնաճյուղ այցելելու: Բանկը կարող է հաստատել ձեր հայտն առցանց, բայց գումար ստանալու համար՝ պահանջել ներկայանալ բանկ:
Սակայն եթե դուք արդեն հանդիսանում եք բանկի հաճախորդ և օգտվում բջջային հավելվածից (օնլայն բանկինգից), ապա առանց բանկ այցելելու վարկ ստանալը հնարավոր է:
Ո՞ր բանկերում է հնարավոր ստանալ վարկ առանց մասնաճյուղ այցելելու
Եթե դուք արդեն ունեք բանկային հաշիվ և կարող եք մուտք գործել բջջային հավելված, ապա հնարավոր է դիմել վարկի տրամադրման համար և ստանալ գումարն առանց բանկ այցելելու: Ահա մի քանի բանկեր, որոնք տալիս են նման հնարավորություն՝
ԲանկՎարկի անվանումԳումար (AMD)Արդյունավետ տոկոսադրույք (տարեկան, %)Ժամկետ (ամիս)Պայմաններ
Inecobank1 CLICK100,000 – 10,000,00019 – 23.9924 – 48Միայն բանկի հաճախորդների համար
AmeriabankՍպառողական վարկ առցանց100,000 – 10,000,00020 – 23.093 – 60Եթե վճարունակությունը չի համապատասխանում պահանջներին, տոկոսադրույքը կարող է աճել
IDBankRocket Line300,000 – 10,000,00021.7 – 241 – 60Միայն անկանխիկ գործարքների համար, կանխիկացնել հնարավոր չէ
EvocabankAction Loan310,000 – 10,000,00018 – 21.524 – 60Միայն Հայաստանի ռեզիդենտների համար
VTB BankԱռցանց վարկսկսած 100 00016․1 – 22․326 – 60Միայն բանկի հաճախորդների համար
Այս բանկերում անձնագրով վարկ ստանալու համար անհրաժեշտ է լինել բանկի գործող հաճախորդ և ունենալ հավելված։
Որո՞նք են օնլայն վարկ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը
Առցանց վարկ ձևակերպելն ավելի հեշտ գործընթաց է, քան ավանդական վարկերը, սակայն որոշ դեպքերում անհրաժեշտ են հետևյալ փաստաթղթերը.
1. Անձնագիր կամ ID քարտ
3. Եկամուտների մասին տեղեկանք (ոչ միշտ)
Եթե դուք արդեն բանկի հաճախորդ եք և, օրինակ, ստանում եք ձեր աշխատավարձն այդ բանկում, ապա վարկի հաստատման հավանականությունն ավելի բարձր է: Այս դեպքում բանկն արդեն ունի ձեր հիմնական տվյալները, և լրացուցիչ փաստաթղթեր կարող են չպահանջվել:
Բանկեր, որոնք չեն պահանջում եկամտի մասին տեղեկանք
ԲանկՎարկի անվանումԳումար (AMD)(տարեկան, %)Ժամկետ (ամիս)Պայմաններ
UnibankՎարկ Non-Cash100,000 – 1,000,000 21.5 – 23.812 – 46Միայն Հայաստանի ռեզիդենտների համար
ID BankRocket Line300,000 – 10,000,00021.7 – 241 – 60Միայն անկանխիկ գործարքների համար
AMIO BankАМИО-Սպառողական վարկ100,000 – 3,000,00019 – 21.9436 – 60Միայն Հայաստանի ռեզիդենտների համար
ArdshinbankՍպառողական վարկ առանց գրավի200,000 – 12,000,00015.8 – 21.136 – 120Հասանելի է, եթե եկամուտը պաշտոնապես չի հաստատված
Ինչպե՞ս ստանալ առցանց վարկ
1. Եթե չունեք հաշիվ և բանկի հաճախորդ չեք, նախ պետք է բացեք այն
2. Մուտք գործեք բանկի բջջային հավելված (եթե չունեք՝ ներբեռնեք)
3. Ընտրեք վարկի գումարը և ժամկետը
4. Լրացրեք հայտը և սպասեք հաստատմանը (հաճախ որոշումը կայացվում է րոպեների ընթացքում)
5. Հաստատեք վարկի ստացումը, և գումարը կփոխանցվի ձեր հաշվին
Եթե ունեք բանկային հաշիվ և կարող եք մուտք գործել բջջային հավելված, ապա հետևյալ բանկերում օնլայն վարկը հասանելի է առանց բարդությունների.
3. IDBank
4. Unibank
5. VTB (Armenia)
6. Inecobank
Եթե դեռ չունեք հաշիվ, ապա բացեք այն բանկում, որտեղ ցանկանում եք օգտվել առցանց վարկից: Իսկ եթե չունեք եկամտի պաշտոնական հաստատում՝ հետևեք IDBank, Evocabank, Unibank բանկերի առաջարկներին:
Առցանց վարկերը հարմար և արագ լուծում են, երբ գումար է անհրաժեշտ սեղմ ժամկետում։ Պարզապես ստուգեք այն բանկի վարկերի պայմանները, որի հաճախորդն եք և, հնարավոր է, գումարն 1 քլիքով փոխանցվի ձեր հաշվին։
Ըստ օրենքի, Հայաստանի բանկերը չեն կարող տրամադրել առցանց վարկեր, եթե դուք չեք հանդիսանում նրանց հաճախորդ, քանի որ այդպես չեն կարող իրականացնել ձեր անձի նույնականացումը։
Ցանկանու՞մ եք ավելի տեղեկացված լինել։ Համեմատե՛ք վարկերի պայմանները և ընտրեք ձեզ համար լավագույն տարբերակը մեր հարթակում։

Онлайн-кредиты в Армении: где взять кредит без визита в банк?
Современные технологии позволяют оформлять срочные займы, не выходя из дома. Онлайн-кредит, кредит по паспорту, срочные займы – все эти термины кажутся синонимами удобства. Однако в Армении банки не выдают кредиты просто по заявке на сайте без подтверждения личности.
Оказывается не все предложения, называемые «онлайн-кредитами», соответствуют ожиданиям пользователей. Давайте разберемся, что действительно можно считать онлайн-кредитом, а что – нет.
Сейчас многие банки и финансовые организации предлагают кредиты «онлайн», но не всегда под этим действительно подразумевается полный дистанционный процесс. Чтобы избежать путаницы, важно понимать, что такое настоящий онлайн-кредит и чем он отличается от просто удобной подачи заявки через интернет.
Онлайн-кредит – это заем, который можно получить полностью дистанционно, без визита в банк. Это значит, что весь процесс – от подачи заявки до зачисления средств – происходит в цифровом формате. Клиент заполняет анкету на сайте или в мобильном приложении банка, проходит проверку и, в случае одобрения, подписывает договор онлайн. Деньги зачисляются на карту или счет автоматически.
Если на каком-то этапе требуется личный визит в отделение – например, для подписания договора или получения средств – такой кредит уже не является полностью онлайн. Даже если банк предлагает выезд сотрудника на дом для подписания документов, это все равно онлайн-оформление, так как клиент не посещает отделение.
Дальше в материале разбираемся, где и как можно оформить кредит без посещения банка.
Можно ли взять онлайн-кредит в Армении без визита в банк?
Здесь важно понимать один момент: банки в Армении не оформляют кредиты через сайт без дополнительной проверки. Это значит, что новые клиенты банка не могут получить кредит удаленно. Либо вам могут одобрить заявку онлайн, но чтобы получить деньги, нужно будет посетить банк. Однако если вы уже являетесь клиентом банка и имеете доступ к его мобильному приложению, получить кредит без посещения банка действительно возможно.
Это связано с тем, что банки по закону обязаны идентифицировать клиентов. Поэтому онлайн-кредит можно оформить только через интернет-банкинг или мобильное приложение.
В каких банках можно оформить кредит без визита в отделение?
Если у вас уже есть счет в банке и доступ к его приложению, у вас есть шанс получить кредит онлайн. Вот банки, которые позволяют подать заявку и получить деньги без визита в отделение:
БанкНазвание кредитаСумма (AMD)Эффективная ставка (годовая, %)Срок (мес.)Условия
Inecobank1 CLICK100,000 – 10,000,00019 – 23.9924 – 48Только для клиентов банка
AmeriabankПотребительский кредит онлайн100,000 – 10,000,00020 – 23.093 – 60Ставка увеличивается при отклонении от норм платежеспособности
ID BankRocket Line300,000 – 10,000,00021.7 – 241 – 60Кредит только для безналичных платежей, обналичить нельзя
EvocabankAction Loan310,000 – 10,000,00018 – 21.524 – 60Только для резидентов Армении
VTB BankОнлайн кредитот 100 00016․1 – 22․326 – 60Только для клиентов банка
Важно: чтобы получить кредит по паспорту в этих банках, вам нужно быть их действующим клиентом и иметь доступ к интернет-банкингу.
Какие документы нужны для оформления онлайн-кредита?
Оформление онлайн-кредита значительно проще, чем традиционного, но даже в этом случае могут потребоваться документы. Как правило, банки запрашивают:
1. Паспорт или ID-карту
2. Социальную карту
3. Справку о доходах (не всегда)
Если вы уже являетесь клиентом банка и, например, получаете зарплату на его счет, вероятность одобрения выше. В таком случае банк уже располагает вашими основными данными, и может не требовать дополнительных документов. Для новых клиентов процесс может включать дополнительную проверку, но если банк предоставляет возможность полностью дистанционного оформления, все необходимые документы загружаются онлайн без визита в отделение.
Банки, не требующие справку о доходах
Банк Название кредитаСумма (AMD)Ставка (годовая, %)Срок (мес.) Условия
UnibankКредит Non-Cash100,000 – 1,000,00021.5 – 23.812 – 46Только для резидентов Армении
ID BankRocket Line300,000 – 10,000,00021.7 – 241 – 60Только для безналичных платежей
AMIO BankАМИО-Потребительский кредит (на основе скоринга)100,000 – 3,000,00019 – 21.9436 – 60Только для резидентов Армении
ArdshinbankПотребительский кредит без залога200,000 – 12,000,00015.8 – 21.136 – 120Доступен, если нет подтверждения дохода
Важно: в некоторых случаях банк может дополнительно запросить выписку со счета, если у вас есть регулярные поступления, но официальная справка о доходах не требуется.
Если у вас нет официального дохода или вы не можете предоставить справку, рассмотрите банки, которые учитывают не только информацию из бюро кредитных историй, но и другие данные, например, регулярные денежные поступления на карту, зарплатные начисления и даже общий уровень финансовой активности. (например, AMIO Bank). В таком случае банк уже обладает необходимыми данными о доходах клиента, что может позволить ему выдать кредит без дополнительных справок. Это особенно важно для онлайн-кредитов, где минимизация бумажной волокиты и упрощение процесса рассмотрения заявки — ключевые преимущества.
Как взять кредит онлайн?
1. Проверьте, являетесь ли вы клиентом банка – если у вас нет счета в банке, придется сначала его открыть.
2. Авторизуйтесь в мобильном приложении банка.
3. Выберите сумму и срок кредита.
4. Заполните заявку и дождитесь одобрения – чаще всего решение принимается за несколько минут.
5. Подтвердите получение кредита – деньги поступят на ваш счет.
У вас есть счет в банке и доступ к приложению? Отличная новость – в нижеперечисленных банках онлайн-кредит доступен вам без лишних сложностей:
3. IDBank
4. Unibank
6. Inecobank
Еще нет счета? Всего один шаг – станьте клиентом банка, и вы сможете пользоваться всеми преимуществами удаленного оформления.
Если не можете предоставить справку о доходах, обратите внимания на такие банки, как ID Bank, Evocabank, Unibank. Они предлагают кредиты без этого требования.
Онлайн-кредиты – это простой и удобный способ получить нужную сумму в короткие сроки. Достаточно проверить условия в своем банке, и, возможно, деньги уже готовы к зачислению на ваш счет!
По закону банки не могут выдать вам онлайн кредит, если вы не являетесь их клиентом, потому что в противном случае они не смогут провести вашу идентификацию.