Ինչպե՞ս կարող են Ռուսաստանի քաղաքացիները հաշվեհամար բացել հայկական բանկում 2025-ին
Եթե ցանկանում եք դառնալ հայաստանյան բանկի հաճախորդ՝ հետագայում քարտ ստանալու, ավանդ ձևակերպելու, վարկ վերցնելու կամ փոխանցում կատարելու համար, առաջին քայլը պետք է լինի ՀՀ դրամով հաշվեհամար բացելը։ Եթե Հայաստանի քաղաքացի չեք, ապա գրեթե բոլոր դեպքերում համարվելու եք ոչ ռեզիդենտ: Դա նշանակում է, որ բանկն օրենքով կարող է միջնորդավճար գանձել նույնիսկ ընթացիկ հաշվեհամարի բացման և սպասարկման համար։ Բացի այդ, ոչ ռեզիդենտները պետք է պատրաստ լինեն ներկայացնել սոցիալական քարտ և գրանցման բնակության հասցե կամ վարձակալության պայմանագիր։
Մենք տեղեկություններ ենք հավաքել Հայաստանի բոլոր բանկերում հաշվեհամար բացելու, դրանց սպասարկման և միջնորդավճարների մասին։ Ձեր հարմարության համար դասակարգել ենք բանկերն անվճարներից մինչև ամենաթանկ տարբերակները։
Տվյալները համապատասխանեցնում են 2025 թ․ երկրորդ եռամսյակին․ բանկերը կարող են փոփոխել իրենց սակագները։
Fast bank
Հաշվի բացումը անվճար է, ինչպես նաև դրա սպասարկումը։ Սա միակ բանկն է, որը սպասարկում է Հայաստանի ոչ ռեզիդենտներին անվճար։
Հաշվի բացումը անվճար է, սակայն տարեկան սպասարկման միջնորդավճարը կազմում է 10 000 ՀՀ դրամ։
Araratbank
Նույնպես անվճար կբացի ձեզ համար հաշիվ, սակայն սպասարկման համար կվճարեք 10 000 ՀՀ դրամ։
Converse Bank
Այս բանկում կարող եք անվճար հաշիվ բացել, սակայն տարեկան սպասարկումը կարժենա 12 000 ՀՀ դրամ։
AMIO bank
Ցուցակում վերջին բանկն է, որտեղ հաշիվը բացվում է անվճար, սակայն գործում է 15 000 ՀՀ դրամ սպասարկման միջնորդավճար։
Byblos bank
Այս բանկում հաշիվը կբացվի 5 000 ՀՀ դրամով, իսկ սպասարկումը կարժենա ամսական 200 ՀՀ դրամ։
Բանկը հաշիվ է բացում Ռուսաստանի քաղաքացիների համար 10 000 ՀՀ դրամով և լրացուցիչ գանձում է 12 000 ՀՀ դրամ տարեկան սպասարկման համար։
Artsakhbank
Հաշվի բացումը կարժենա 10 000 ՀՀ դրամ, իսկ սպասարկումը՝ յուրաքանչյուր 3 ամսվա համար 300 ՀՀ դրամ։
VTB bank
Հաշիվ բացել կարելի է 10 000 ՀՀ դրամով, և նույնքան կվճարեք տարեկան սպասարկման համար։
Acba bank
Բանկը հաշիվ է բացում Ռուսաստանի քաղաքացիների համար 15 000 ՀՀ դրամով, իսկ սպասարկման համար գանձում է ամսական 300 ՀՀ դրամ։
Ardshinbank
Հաշվի բացումը կարժենա 15 000 ՀՀ դրամ, սակայն դրա սպասարկումը կլինի անվճար։
Mellat bank
Այս բանկը նույնպես հաշիվ է բացում 15 000 ՀՀ դրամով և չի գանձում միջնորդավճարներ սպասարկման համար։ Կա մի կարևոր պայման․ ձեր հաշվին պարտադիր պետք է պահպանվի առնվազն 10 000 ՀՀ դրամ մնացորդ, սակայն հաշիվը փակելուց հետո այն գումարը ձեզ վերադարձվում է։
Ameriabank
Հաշվի բացման համար սահմանված է ամենաբարձր միջնորդավճարներից մեկը՝ 20 000 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև հավելյալ 3 000 ՀՀ դրամ սպասարկման համար։ Բանկը դիմումը դիտարկում է անհատապես և կարող է մերժել հաշվի բացումը։
Unibank
Նույնպես բացում է հաշիվ 20 000 ՀՀ դրամով, սակայն սպասարկումը անվճար է։
Inecobank
Հաշիվ բացելը կազմում է 25 000 ՀՀ դրամ, սակայն տարեկան սպասարկման համար միջնորդավճար չի գանձվում։
Armeconombank
Այս բանկում սահմանված է հաշվի բացման համար ամենաբարձր միջնորդավճարը՝ 50 000 ՀՀ դրամ, սակայն սպասարկումն անվճար է։
Այժմ արդեն պատկերացում ունեք, թե ինչ ծախսեր են հնարավոր, եթե ցանկանում եք բացել հաշիվ հայկական բանկում։ Հարկ է նշել, որ այս միջնորդավճարները վերաբերում են միայն հաշվին։ Եթե բացեք, օրինակ, դեբետային քարտ, ապա դրա սակագներն առանձին են։
AFM-ը հարթակ է, որի միջոցով կարող եք գտնել ոչ միայն հաշվին վերաբերող տեղեկություններ, այլև այլ ֆինանսական ծառայություններ Հայաստանում։ Օգտվեք AFM-ից՝ տեղեկացված լինելու Հայաստանի բոլոր բանկային պրոդուկտների մասին և կարդացեք մեր հոդվածները։

Как открыть счет в армянском банке гражданам России в 2025 году?
Если вы хотите стать клиентом армянского банка, чтобы впоследствии выпустить себе карту, оформить вклад, взять кредит или сделать перевод - первым шагом всегда будет открытие счета в драмах. Если вы не гражданин Армении, то почти всегда будете нерезидентом для любого армянского банка, а значит, банк по закону может взымать с вас комиссию за открытие и обслуживание даже текущего счета. И, как вы увидите дальше, банки охотно это делают. Кроме того, нерезидентам нужно быть готовыми представить социальную карту и регистрацию по месту жительства или договор аренды.
Мы собрали информацию о комиссиях каждого банка в Армении за открытие и обслуживание счета, и для удобства расположили их от бесплатных до самых дорогих банков для россиян. Данные актуальны на второй квартал 2025 года, банки могут менять свои тарифы.
Fastbank. Открытие счета бесплатно, как и его обслуживание. Единственный банк, который принимает нерезидентов Армении на обслуживание бесплатно.
Evocabank. Бесплатное открытие счета, но комиссия за годовое обслуживание составит 10 000 драмов.
Araratbank. Также бесплатно откроет вам счет, но за его обслуживание придется платить 10 000 драмов.
Converse Bank. Вы сможете бесплатно открыть счет в этом банке, но годовое обслуживание будет стоить 12 000 драмов.
AMIObank. Последний из списка банк, в котором вам бесплатно откроют счет, а за его обслуживание действует комиссия 15 000 драмов.
Byblosbank. В этом банке вам откроют счет за 5 000 драмов, а обслуживание обойдется в 200 драмов в месяц.
ID Bank. Банк открывает счета россиянам за 10 000 драмов и дополнительно взимает 12 000 драмов за годовое обслуживание.
Artsakhbank. Открытие счета обойдется в 10 000 драмов, а его обслуживание — 300 драмов за каждые 3 месяца.
VTB bank. Открыть счет можно за 10 000 драмов, и столько же придется заплатить за его годовое обслуживание.
Acbabank. Банк открывает счета россиянам за 15 000 драмов, а за обслуживание берет 300 драмов в месяц.
Ardshinbank. В 15 000 драмов обойдется открытие счета, а его обслуживание будет бесплатным.
Mellatbank. Этот банк также открывает счет за 15 000 драмов и не берет никаких комиссий за обслуживание. Есть важное условие: на вашем счету обязательно нужно держать остаток не менее 10 000 драмов, но после закрытия счета они вам возвращаются.
Ameriabank. Одна из самых дорогих комиссий за открытия счета — 20 000 драмов, а также дополнительные 3 000 драмов за его обслуживание. Банк рассматривает заявку на открытие счета и может отказать.
Unibank. Также открывает счет за 20 000 драмов, но обслуживание бесплатно.
Inecobank. Открытие счета 25 000 драмов, зато годовое обслуживание без комиссий.
Armeconombank. Банк имеет самую высокую комиссию за открытие счета — 50 000 драмов, а обслуживание счета обойдется вам бесплатно.
Теперь вы знаете, какие расходы вам предстоят, если захотите открыть счет в армянском банке. Обратите внимание, что эти комиссии только за счет. Если откроете, например, дебетовую карту, то тарифы по ней будут отдельными.
AFM — сервис, с помощью которого вы найдете не только информацию о счетах, но и о других финансовых услугах в Армении. Пользуйтесь AFM, чтобы быть в курсе актуальной информации по всем банковским продуктам Армении и читайте наш журнал.