EasyPay-ը և AFM-ը միավորում են ջանքերը Հայաստանի ֆինանսական շուկայի թափանցիկության և թվայնացման զարգացման համար
Հրապարակման ամսաթիվ: 22.04.2026 12:00
EasyPay-ը և Armenian Financial Marketplace-ը (AFM) հայտարարել են ռազմավարական գործընկերության մեկնարկի մասին, որն ուղղված է Հայաստանում վճարային լուծումների և թվային դրամապանակների վերաբերյալ տեղեկատվության թափանցիկությանն ու հասանելիության բարձրացմանը: Համագործակցության շրջանակներում easywallet-ը կդառնա AFM-ի հիմնական գործընկերը «Վճարումներ և թվային դրամապանակներ» բաժնում:
2026 թ․ ապրիլից AFM-ը ներկայացնում է էլեկտրոնային դրամապանակներին նվիրված նոր թեմատիկ բաժին, որտեղ օգտատերերը կկարողանան գտնել օբյեկտիվ տեղեկություն, պայմանների և սակագների համեմատություն, ինչպես նաև թարմացումներ Հայաստանի առաջատար վճարային ծառայությունների հասանելի գործառույթների, սակագների և մարքեթինգային արշավների վերաբերյալ:
Ըստ AFM-ի տվյալների՝ արդեն այսօր հարթակի այցելությունների 29%-ը կապված է վճարային համակարգերի մասին տեղեկատվության որոնման հետ: Օգտատերերը հետաքրքված են այն թվային դրամապանակների և ֆինանսական ծառայությունների նկատմամբ, որոնք ի վիճակի են ապահովել ամենօրյա արագ գործարքների հարմարավետությունն ու անվտանգությունը: Այդ հետաքրքրությունն օրեցօր աճում է։ AFM-ի և EasyPay-ի համատեղ ջանքերն ուղղված են շուկայի այս հատվածը յուրաքանչյուր օգտատիրոջ համար առավել հասկանալի, բաց և հասանելի դարձնելուն:
Գործընկերությունը մեկնարկում է 2026 թ․ ապրիլին։ Այս համագործակցությունը նոր մակարդակի է բարձրացնում ֆինանսական գրագիտությունն ու ձևավորում վստահելի միջավայր օգտատերերի համար: EasyPay-ը ստանում է էքսկլյուզիվ գործընկերոջ կարգավիճակ «Վճարումներ և թվային դրամապանակներ» բաժնում:
EasyPay-ի մասին
EasyPay-ը Հայաստանի առաջատար ֆինտեխ ընկերություններից մեկն է, որը տարբեր թվային լուծումներ է առաջարկում վճարումների և գումարային փոխանցումների համար։ 4 200-ից ավելի տերմինալներից բաղկացած ցանցի և easywallet հավելվածի միջոցով հասանելի են ավելի քան 1 000 տեսակ վճարումներ՝ կոմունալ, բժշկական, պետական, ապահովագրական ծառայություններ, վարկերի մարում, տոմսերի գնում, առցանց վարկեր և շատ ավելին։ Մանրամասները՝ easypay.am կայքում։
AFM-ի մասին
Armenian Financial Marketplace-ն արհեստական բանականության հիման վրա գործող անկախ հարթակ է, որն օգնում է Հայաստանի բնակիչներին գտնել և համեմատել երկրի բոլոր 17 բանկերի և առաջատար ֆինտեխ ընկերությունների ֆինանսական պրոդուկտները։ 2025 թ․ ապրիլից ի վեր AFM-ի թիմը պարբերաբար թարմացնում է կայքի տվյալները և կազմում վարկանիշներ ըստ հիմնական բաժինների՝ վարկերից և ավանդներից մինչև քարտեր, հիփոթեք և վճարային գործիքներ։ Մանրամասները՝ afm.am կայքում։

EasyPay и AFM объединяют усилия для развития прозрачности и цифровизации финансового рынка Армении
EasyPay и Armenian Financial Marketplace (AFM) объявили о запуске стратегического партнёрства, направленного на развитие прозрачности и повышение доступности информации о платежных решениях и цифровых кошельках в Армении. В рамках сотрудничества easywallet станет ключевым партнёром AFM в категории «Платежи и цифровые кошельки».
С апреля 2026 года платформа AFM представляет новый тематический раздел, посвящённый электронным кошелькам: пользователи смогут получать объективные обзоры, сравнения условий и тарифов, а также обновления о доступных функциях, тарифах и маркетинговых акциях ведущих платежных сервисов Армении.
По данным AFM, уже сегодня 29% всех визитов на платформу связаны с поиском информации о платежных инструментах. Платформа фиксирует устойчивый рост интереса к цифровым кошелькам и финансовым сервисам, способным обеспечить удобство и безопасность ежедневных быстрых транзакций. Объединённые усилия AFM и EasyPay направлены на то, чтобы сделать этот сегмент рынка более понятным, открытым и доступным для каждого пользователя.
Партнёрство стартует в апреле 2026 года и станет шагом к формированию культуры доверия и финансовой грамотности. EasyPay получает статус эксклюзивного партнёра в категории «Платежи и цифровые кошельки».
Об EasyPay
EasyPay — одна из ведущих финтех-компаний Армении, предлагающая решения для платежей и переводов. Через сеть из более чем 4 200 терминалов и приложение easywallet доступны свыше 1 000 видов платежей: коммунальные, медицинские, государственные, страховые услуги, погашение кредитов, покупка билетов, онлайн-займы и многое другое. Подробнее на easypay.am
Об AFM
Armenian Financial Marketplace (AFM) — независимая платформа на базе искусственного интеллекта, помогающая жителям Армении находить и сравнивать финансовые продукты всех 17 банков и ведущих финтех-компаний страны. С апреля 2025 года AFM регулярно обновляет данные и формирует рейтинги по ключевым категориям — от кредитов и вкладов до карт, ипотеки и платежных инструментов. Подробнее на afm.am