Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է ինտերնետային խարդախության նոր սխեմաների մասին
ՀՀ Քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ տարածվում են ինտերնետային խարդախության նոր սխեմաներ WhatsApp և Telegram մեսենջերների, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերի միջոցով։
Ըստ կոմիտեի՝ խարդախները սոցիալական ցանցերում տարածում են գովազդներ արագ ներդրումային եկամուտ ստանալու հնարավորության մասին։ Հրապարակումներում տեղադրված է հղում, որի միջոցով օգտատիրոջը առաջարկվում է լրացնել անձնական տվյալներ։
Տվյալները լրացնելուց հետո խարդախները կապ են հաստատում մեսենջերներով և առաջարկում ներդրումներ կատարել։ Դրա համար օգտագործվում են կայքեր, որոնք նմանակում են արտասահմանյան ներդրումային հարթակներ։
Այնուհետև օգտատիրոջից պահանջում են լրացնել «ներդրումային հաշիվը»՝ մուտքագրելով բանկային քարտի տվյալները։ Այդ տվյալները ստանալուց հետո խարդախները կարող են հասանելիություն ստանալ քաղաքացիների հաշվին և գումարներ դուրս գրել։
Քննչական կոմիտեն կոչ է անում չանցնել կասկածելի հղումներով և անհայտ կայքերում չմուտքագրել բանկային քարտի տվյալներ։

Следственный комитет Армении предупредил о новой схеме интернет-мошенничества
Следственный комитет Армении сообщил о распространении новых схем интернет-мошенничества через мессенджеры WhatsApp и Telegram, а также социальные сети, включая Facebook.
По данным ведомства, злоумышленники размещают рекламные объявления о быстром заработке на инвестициях. В публикациях содержится ссылка, ведущая на форму, где пользователю предлагают оставить личные данные.
После заполнения формы с человеком связываются через мессенджеры и предлагают инвестировать деньги. Для этого используются сайты, имитирующие платформы зарубежных инвестиционных компаний, где предлагают зарегистрировать аккаунт.
Затем мошенники просят пополнить «инвестиционный счёт», введя данные банковской карты. Получив эту информацию, злоумышленники получают доступ к средствам и могут списывать деньги со счетов граждан.
В Следственном комитете призывают граждан не переходить по подозрительным ссылкам и не вводить данные банковских карт на неизвестных сайтах.