Հայաստանի կենսաթոշակային հիմնադրամը մոտեցել է 1,5 տրիլիոն դրամի. դրությամբ ԿԲ տվյալներն ըստ 2026թ․ հունվարի
Հրապարակման ամսաթիվ: 19.03.2026 12:16
Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ 2026 թ․ հունվարի դրությամբ պարտադիր կենսաթոշակային հիմնադրամների ընդհանուր ակտիվները կազմել են 1 487 տրիլիոն դրամ:
Հիմնադրամների կառուցվածքը
1. Պահպանողական հիմնադրամներ՝ 1,458 տրիլիոն դրամ
2. Հավասարակշռված՝ 16,6 միլիարդ դրամ
3. Կայուն եկամտային՝ 11,7 միլիարդ դրամ
Շուկան շարունակում է կենտրոնացած մնալ դեպի ցածր ռիսկային ռազմավարությունները:
Միջոցների ներդրման ուղղությունները
1. Պարտատոմսեր՝ 623,1 միլիարդ դրամ
2. ՀՀ պետական պարտատոմսեր՝ 543,3 միլիարդ դրամ
3. Հավաքական ներդրումներ՝ 491,5 միլիարդ դրամ
4. Ավանդներ և դրամական միջոցներ՝ 353,5 միլիարդ դրամ
5. Այլ ակտիվներ՝ 15,5 միլիարդ դրամ
Զուտ ակտիվների արժեքը (NAV) կազմել է 1,483 տրիլիոն դրամ, հիմնադրամի պարտավորությունները՝ 3,5 միլիարդ դրամ:
Պարտավորությունները շատ փոքր մասնաբաժին են կազմում ակտիվների համեմատ: Սա վկայում է այն մասին, որ հիմնադրամներն աշխատում են կայուն, ծախսերը վերահսկվում են, իսկ միջոցների հիմնական մասը մնում է մասնակիցների կուտակումներում: Փաստացի, որքան ցածր են պարտավորությունները, այնքան ավելի շատ գումար է իրականում «աշխատում» ձեր ապագա կենսաթոշակի համար:
Կենսաթոշակային հիմնադրամները շարունակում են աճել՝ պահպանելով պահպանողական մոտեցումը: Սա ապահովում է կուտակումների կայունությունը, սակայն սահմանափակում է եկամտաբերությունը: Այլընտրանքային գործիքները համեմատելու և ձեր խնայողությունների եկամտաբերությունը բարձրացնելու համար օգտագործեք AFM-ը:

Publication date: 19.03.2026 12:16
According to the Central Bank of Armenia, as of January 2026, the total assets of mandatory pension funds amounted to 1.487 trillion AMD.
Fund Structure
1. Conservative Funds – 1.458 trillion AMD
2. Balanced Funds – 16.6 billion AMD
3. Stable Income Funds – 11.7 billion AMD The market remains focused on low-risk strategies.
Investment Allocation
1. Bonds – 623.1 billion AMD
2. Armenian Government Bonds – 543.3 billion AMD
3. Collective Investments – 491.5 billion AMD
4. Deposits and Cash – 353.5 billion AMD
5. Other Assets – 15.5 billion AMD
Net Asset Value (NAV) stood at 1.483 trillion AMD, while fund liabilities were 3.5 billion AMD. Liabilities represent a very small share compared to assets. This indicates that the funds are operating stably, expenses are under control, and the bulk of the funds remains in the participants' savings. In fact, the lower the liabilities, the more money is actually working toward your future pension.
Pension funds continue to grow while maintaining a conservative approach. This ensures the stability of savings but limits profitability. To compare alternative instruments and increase the returns on your savings, use AFM.