2025-ին բանկային համակարգում կանխիկի ներհոսքը գերազանցել է արտահոսքը 12,6 մլրդ դրամով
Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների բանկային համակարգի դրամարկղային շրջանառության վերաբերյալ տվյալները:
Համաձայն պաշտոնական տեղեկատվության՝ բանկային համակարգ մուտքագրված միջոցների ծավալը կազմել է 12,08 տրլն դրամ, ինչը 0,1%-ով ավելի է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Միևնույն ժամանակ, միջոցների արտահոսքի ծավալը նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի հետ համեմատած նվազել է 0,1%-ով և կազմել 12,07 տրլն դրամ:
Այսպիսով, ըստ հաշվետու ժամանակահատվածի արդյունքների՝ մուտքերը գերազանցել են ելքերը 12,6 մլրդ դրամով, ինչը վկայում է բանկային համակարգում չնչին դրական մնացորդի մասին:

Приток наличных в банковской системе превысил отток на 12,6 млрд драмов в 2025 году
Статистический комитет Республики Армения опубликовал данные о кассовом обороте банковской системы за январь-декабрь 2025 года.
Согласно официальной информации, объем поступлений в банковскую систему составил 12,08 трлн драмов, что на 0,1% больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
В то же время объем выдач (оттока средств) сократился на 0,1% по сравнению с сопоставимым показателем прошлого года и составил 12,07 трлн драмов.
Таким образом, по итогам отчетного периода поступления превысили выдачи на 12,6 млрд драмов, что указывает на незначительное положительное сальдо в банковской системе.