2025-ին բանկային համակարգում կանխիկի ներհոսքը գերազանցել է արտահոսքը 12,6 մլրդ դրամով
Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների բանկային համակարգի դրամարկղային շրջանառության վերաբերյալ տվյալները:
Համաձայն պաշտոնական տեղեկատվության՝ բանկային համակարգ մուտքագրված միջոցների ծավալը կազմել է 12,08 տրլն դրամ, ինչը 0,1%-ով ավելի է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Միևնույն ժամանակ, միջոցների արտահոսքի ծավալը նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի հետ համեմատած նվազել է 0,1%-ով և կազմել 12,07 տրլն դրամ:
Այսպիսով, ըստ հաշվետու ժամանակահատվածի արդյունքների՝ մուտքերը գերազանցել են ելքերը 12,6 մլրդ դրամով, ինչը վկայում է բանկային համակարգում չնչին դրական մնացորդի մասին:

Cash inflows in the banking system exceeded outflows by 12.6 billion AMD in 2025
The Statistical Committee of the Republic of Armenia has published data on the cash turnover of the banking system for January-December 2025.
According to official information, the volume of inflows into the banking system amounted to 12.08 trillion AMD, representing a 0.1% increase compared to the same period in 2024.
At the same time, the volume of outflows decreased by 0.1% compared to the previous year’s figure, totaling 12.07 trillion AMD.
Thus, at the end of the reporting period, inflows exceeded outflows by 12.6 billion AMD, indicating a slight positive net balance within the banking system.