ՎԶԵԲ-ը 2025 թվականին ռեկորդային €426 մլն ներդրում է կատարել Հայաստանի տնտեսությունում
2025 թվականին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանի տնտեսությունում ներդրել է €426 մլն՝ 26 ծրագրերի շրջանակում։ Սա բանկի կողմից Հայաստանի հետ համագործակցության ողջ ընթացքում իրականացված ներդրումների ռեկորդային ծավալ է։
Ինչպես նշել է ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, 2025 թվականը դարձել է գործընկերության նոր ռազմավարական փուլի մեկնարկ։ Բանկն ընդլայնել է մասնավոր սեկտորի աջակցությունը՝ շեշտը դնելով երիտասարդների, կանանց և փախստականների համար հնարավորությունների ստեղծման վրա։
Ախալկացիի խոսքով՝ իրականացված նախաձեռնությունները նպաստել են․
1. Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը,
2. ֆինանսական համակարգի և կապիտալի շուկայի զարգացմանը,
3. էկոլոգիական և էներգաարդյունավետ նախաձեռնությունների իրականացմանը,
4. ենթակառուցվածքների բարելավմանը,
5. փախստականների ինտեգրմանը,
6. բնակչության կյանքի որակի ընդհանուր բարձրացմանը։
ՎԶԵԲ-ը նաև պարտավորվել է լրացուցիչ €30 մլն հատկացնել Երևանի մաքսային և լոգիստիկ կենտրոնի զարգացմանը, Հայաստանի մաքսային համակարգի արդիականացմանը և երկրի տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
ՎԶԵԲ-ի ռեկորդային ներդրումները վկայում են Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ վստահության աճի մասին և հիմք են ստեղծում․

EBRD Invested a Record €426 Million in Armenia’s Economy in 2025
In 2025, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) invested €426 million in Armenia’s economy across 26 projects. This marks the largest investment volume in the history of the Bank’s cooperation with the country.
According to George Akhalcatsi, Head of the EBRD Office in Armenia, 2025 marked the beginning of a new strategic phase of partnership. The Bank expanded its support for the private sector, with a particular focus on creating opportunities for young people, women, and refugees.
Akhalcatsi noted that the implemented initiatives contributed to:
1. strengthening Armenia’s economy;
2. developing the financial system and capital markets;
3. implementing environmental and energy-efficient initiatives;
4. improving infrastructure;
5. supporting refugee integration;
6. enhancing the overall quality of life for the population.
It is also noted that the EBRD has committed to allocate an additional €30 million for the development of the Yerevan Customs and Logistics Center, the modernization of Armenia’s customs system, and the strengthening of the country’s economic ties.
What this means in practice
The EBRD’s record investments indicate growing confidence in Armenia’s economy and create a foundation for: