ՎԶԵԲ-ը 2025 թվականին ռեկորդային €426 մլն ներդրում է կատարել Հայաստանի տնտեսությունում
2025 թվականին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանի տնտեսությունում ներդրել է €426 մլն՝ 26 ծրագրերի շրջանակում։ Սա բանկի կողմից Հայաստանի հետ համագործակցության ողջ ընթացքում իրականացված ներդրումների ռեկորդային ծավալ է։
Ինչպես նշել է ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, 2025 թվականը դարձել է գործընկերության նոր ռազմավարական փուլի մեկնարկ։ Բանկն ընդլայնել է մասնավոր սեկտորի աջակցությունը՝ շեշտը դնելով երիտասարդների, կանանց և փախստականների համար հնարավորությունների ստեղծման վրա։
Ախալկացիի խոսքով՝ իրականացված նախաձեռնությունները նպաստել են․
1. Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը,
2. ֆինանսական համակարգի և կապիտալի շուկայի զարգացմանը,
3. էկոլոգիական և էներգաարդյունավետ նախաձեռնությունների իրականացմանը,
4. ենթակառուցվածքների բարելավմանը,
5. փախստականների ինտեգրմանը,
6. բնակչության կյանքի որակի ընդհանուր բարձրացմանը։
ՎԶԵԲ-ը նաև պարտավորվել է լրացուցիչ €30 մլն հատկացնել Երևանի մաքսային և լոգիստիկ կենտրոնի զարգացմանը, Հայաստանի մաքսային համակարգի արդիականացմանը և երկրի տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
ՎԶԵԲ-ի ռեկորդային ներդրումները վկայում են Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ վստահության աճի մասին և հիմք են ստեղծում․

Дата публикации: 02.02.2026 12:05
В 2025 году Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) инвестировал €426 млн в экономику Армении в рамках 26 проектов. Это рекордный объём вложений банка за всё время сотрудничества с страной.
Как отметил глава представительства ЕБРР в Армении Джордж Ахалкаци, 2025 год стал началом нового стратегического этапа партнёрства. Банк расширил поддержку частного сектора, сделав акцент на создании возможностей для молодёжи, женщин и беженцев.
По словам Ахалкаци, реализованные инициативы способствовали:
1. укреплению экономики Армении;
2. развитию финансовой системы и рынка капитала;
3. реализации экологических и энергоэффективных инициатив;
4. улучшению инфраструктуры;
5. интеграции беженцев;
6. повышению качества жизни населения в целом.
Отдельно отмечается, что ЕБРР взял на себя обязательство выделить дополнительно €30 млн на развитие Ереванского таможенно-логистического центра, модернизацию таможенной системы Армении и укрепление экономических связей страны.