Երկրորդ սերնդի «հին» թղթադրամները օրինական վճարամիջոց են մինչև 2026 թ․ ապրիլի 15-ը
ՀՀ երկրորդ սերնդի թղթադրամները կմնան օրինական վճարամիջոց մինչև 2026 թ․ ապրիլի 15-ը։ Այդ ժամկետից հետո նշված թղթադրամները կփոխարինվեն և աստիճանաբար դուրս կբերվեն կանխիկ դրամաշրջանառությունից։
Այս մասին հայտնել է Հայաստանի կենտրոնական բանկ-ը՝ ներկայացնելով փոխանակման ժամկետներն ու պայմանները։
Ի՞նչ կփոխվի 2026 թ․ ապրիլի 15-ից հետո
1. 2026 թ․ ապրիլի 15-ից հետո քաղաքացիները կարող են անվճար և առանց սահմանափակումների փոխանակել երկրորդ սերնդի բոլոր թղթադրամները ՀՀ տարածքում գործող առևտրային բանկերում, Հայաստանի կենտրոնական բանկում։
2. Գումարի կամ քանակի վերաբերյալ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում։
Ինչո՞ւ են թղթադրամները դուրս բերվում շրջանառությունից
2025 թ․ ապրիլի 28-ին Կենտրոնական բանկը հայտարարել էր, որ ԿԲ խորհրդի որոշմամբ երկրորդ սերնդի թղթադրամները բնական մաշվածության արդյունքում 2026 թ․ ապրիլի 15-ից կհանվեն շրջանառությունից։
Ավելի վաղ՝ 2017 թ․ հուլիսի 11-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ, Կենտրոնական բանկը նշել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն միայն այն դեպքում, երբ դրամաշրջանառության ամբողջ շղթայում ամբողջությամբ ներդրված լինեն երրորդ սերնդի թղթադրամները, երկրորդ սերնդի թղթադրամները ունենան շրջանառության համար ոչ պիտանի ֆիզիկական մաշվածություն։
Դրամաշրջանառության ներկայիս իրավիճակը
Ըստ Կենտրոնական բանկի տվյալների, երկրորդ սերնդի թղթադրամների հիմնական մասը ներկայումս ունի բարձր ֆիզիկական մաշվածություն։
Շրջանառության մեջ գտնվող 1 000, 5 000, 10 000 և 20 000 դրամ անվանական արժեքների դեպքում գերակշռում են երրորդ սերնդի թղթադրամները՝ Պարույր Սևակի, Վիլյամ Սարոյանի, Կոմիտասի և Հովհաննես Այվազովսկու դիմապատկերներով,։
Այս հանգամանքներն էլ հիմք են հանդիսացել երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս բերելու որոշման համար։
Շրջանառությունից դուրս կբերվեն ՀՀ երկրորդ սերնդի հետևյալ թղթադրամները՝
1. 1999 թվականի թողարկման 500 դրամ՝ Ալեքսանդր Թամանյանի դիմապատկերով,
2. 1999, 2001, 2011 և 2015 թվականների թողարկման 1 000 դրամ՝ Եղիշե Չարենցի դիմապատկերով,
3. 1999, 2003, 2009 և 2012 թվականների թողարկման 5 000 դրամ՝ Հովհաննես Թումանյանի դիմապատկերով,
4. 2003, 2006, 2008 և 2012 թվականների թողարկման 10 000 դրամ՝ Ավետիք Իսահակյանի դիմապատկերով,
5. 1999, 2007, 2009 և 2012 թվականների թողարկման 20 000 դրամ՝ Մարտիրոս Սարյանի դիմապատկերով։
Կենտրոնական բանկի որոշումը կրում է տեխնիկական և պլանային բնույթ և չի ստեղծում ռիսկեր քաղաքացիների համար։ Մինչև 2026 թ․ ապրիլի 15-ը երկրորդ սերնդի թղթադրամները կարելի է օգտագործել առանց սահմանափակումների, իսկ այդ ժամկետից հետո՝ հանգիստ և անվճար փոխանակել բանկերում կամ Կենտրոնական բանկում։

В Армении второе поколение «старых» банкнот будет законным платёжным средством до 15 апреля 2026 года
Дата публикации: 21.01.2026 12:20
Банкноты второго поколения в Армении сохраняют статус законного платёжного средства до 15 апреля 2026 года. После этой даты такие банкноты подлежат замене и будут постепенно выведены из наличного обращения.
Об этом сообщал Центральный банк Армении, уточнив порядок и сроки замены.
Что изменится после 15 апреля 2026 года
С 15 апреля 2026 года граждане смогут бесплатно и без ограничений обменять все банкноты второго поколения в коммерческих банках, работающих на территории Армении и в Центральном банке Армении.
Ограничений по сумме или количеству операций не предусмотрено.
Почему банкноты выводят из обращения
Ещё 28 апреля 2025 года Центральный банк объявил, что в соответствии с решением Совета ЦБ банкноты второго поколения будут выведены из обращения в результате естественного износа с 15 апреля 2026 года.
При этом ранее, в пресс-сообщении от 11 июля 2017 года, ЦБ подчёркивал: вывод возможен только после того, как:
1. в денежном обращении полностью внедрены банкноты третьего поколения;
2. банкноты второго поколения достигнут физического износа, делающего их непригодными для дальнейшего обращения.
Текущая ситуация с наличными деньгами
По данным Центрального банка:
1. основная масса банкнот второго поколения сегодня имеет высокий уровень физического износа;
2. в обращении номиналов 1 000, 5 000, 10 000 и 20 000 драмов преобладают банкноты третьего поколения – с портретами Паруйра Севака, Вильяма Сарояна, Комитаса и Ованеса Айвазовского;
Именно эти факторы стали основанием для решения о выводе банкнот второго поколения из обращения.
Из наличного обращения будут выведены банкноты второго поколения следующих номиналов:
1. 500 драмов выпуска 1999 года с портретом Александра Таманяна;
2. 1 000 драмов выпусков 1999, 2001, 2011 и 2015 годов с портретом Егише Чаренца;
3. 5 000 драмов выпусков 1999, 2003, 2009 и 2012 годов с портретом Ованнеса Туманяна;
4. 10 000 драмов выпусков 2003, 2006, 2008 и 2012 годов с портретом Аветика Исаакяна
5. 20 000 драмов выпусков 1999, 2007, 2009 и 2012 годов с портретом Мартироса Сарьяна.
Решение Центрального банка носит технический и плановый характер и не создаёт рисков для населения. До 15 апреля 2026 года банкноты второго поколения можно использовать без ограничений, а после этой даты – спокойно и бесплатно обменять в любом банке или в ЦБ.