Մինչև 1 մլն ՀՀ դրամ անձնական մուտքերը չեն ենթակա լինելու հայտարարագրման
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն՝ ընտանիքի անդամ չհանդիսացող անձից ստացված մինչև 1 մլն ՀՀ դրամ միանվագ դրամական մուտքերը չեն ենթակա հայտարարագրման։
Չհայտարարագրվող մուտքերի ցանկում ներառվել են նաև․
1. Ստացված վարկերը՝ առանց գումարի սահմանափակման։
2. Հայաստանի հավաքականի մարզիկների և մարզիչների միջազգային մրցումներում հաղթելու համար ստացած մրցանակները, ինչպես նաև պետական պարգևները։
3. Գործատուի կողմից վճարվող բժշկական ապահովագրության ապահովագրավճարները, ներառյալ ֆիզիկական անձի կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց օգտին կատարվող վճարումները։
4. Մրցույթներում ստացված դրամական և գույքային մրցանակները՝ յուրաքանչյուր մրցանակի համար մինչև 50 000 ՀՀ դրամ։
5. Ընտանիքի անդամ չհանդիսացող անձանցից ժառանգությամբ կամ նվիրատվությամբ ստացված գույքը և դրամական միջոցները՝ մինչև և ներառյալ 1 մլն ՀՀ դրամ։
6. Ոչ առևտրային կազմակերպություններից անհատույց ստացված ակտիվները, աշխատանքները և ծառայությունները՝ մինչև 1 մլն ՀՀ դրամ։
7. Ֆիզիկական անձին պատկանող գույքի օտարումից ստացված եկամուտները, որոնք ստացվել են ընտանիքի անդամ չհանդիսացող անձանցից, բացառությամբ Հարկային օրենսգրքով նախատեսված հողատարածքների վաճառքի որոշ դեպքերի։
Որոշումը միտված է նվազեցնելու վարչարարական բեռը և պարզեցնելու հայտարարագրման կանոնները՝ քաղաքացիների կողմից փոքր չափի եկամուտներ ստանալու դեպքում։

Personal Receipts up to AMD 1 Million Will Not Be Subject to Declaration
According to a decision of the Government of Armenia, one-time monetary receipts of up to AMD 1 million received from an individual who is not a family member will not be subject to declaration.
The list of non-declarable items also includes:
- Loans received – without limitation on amount.
- Prizes awarded to athletes and coaches of the Armenian national team who have won international competitions, as well as state awards.
- Medical insurance premiums paid by the employer, including contributions made in favor of the individual or related persons.
- Monetary and non-monetary prizes in competitions – up to AMD 50,000 per prize.
- Property and monetary assets received by inheritance or as a gift from individuals who are not family members – up to and including AMD 1 million.
- Gratuitously received assets, works, and services from non-profit organizations – up to AMD 1 million.
- Income derived from the disposal of property owned by an individual and received from persons who are not family members, except for specific cases of land sales as предусмотрено the Tax Code of the Republic of Armenia.
The decision is aimed at reducing administrative burden and simplifying declaration requirements for citizens when receiving small amounts of income.